Jeśli nic nie zmienisz, nic się nie zmieni.

 LifeProgres Konrad Czarnecki

 

Terapia rodzin

Dzięki naszej wspólnej pracy możesz zdobyć wiedzę o uzależnieniu bliskiej osoby i możliwościach udzielenia jej pomocy. Posiadanie rzetelnej wiedzy pozwala spojrzeć na sytuację z dystansem, a w konsekwencji odnaleźć możliwości sprzyjające rozwiązaniu problemu bez powielania błędów.

Możesz dowiedzieć się:

 • które z zachowań bliskiej osoby są skutkiem jej uzależnienia, a więc nie mają związku z Tobą i Twoim zachowaniem,
 • dlaczego uzależniona osoba zachowuje się w określony, destruktywny sposób,
 • co zależy od Ciebie, a na co nie masz wpływu,
 • jak możesz pomóc zmobilizować uzależnioną osobę do podjęcia leczenia,
 • o możliwych rozwiązaniach prawnych przydatnych w Twojej szczególnej sytuacji.

 

Leczenie jakiegokolwiek uzależnienia wymaga przebudowy całego życia, rozpoznania dokonanych szkód oraz nauczenia się brania odpowiedzialności za swoje życie. Pierwszym krokiem jest zachowanie całkowitej abstynencji od alkoholu, narkotyków, leków, hazardu itp. To jest bardzo trudne zadanie, którego powodzenie wymaga uczestnictwa w nim innych ludzi. Najważniejszymi osobami są oczywiście najbliżsi, a więc przede wszystkim rodzina.

Bliski związek z aktywnym alkoholikiem, narkomanem, hazardzistą itp. pozostawia ślady, nie tylko w pamięci jako wspomnienie cierpień, które miejmy nadzieję już minęły, ale niestety i takie, które nadal trwają i są dokuczliwe.

Życie w związku z osobą uzależnioną powoduje u jej bliskich powstanie szczególnego rodzaju przystosowania do wprowadzanej przez tę osobę destrukcji, które na dłuższą metę okazuje się dla nich niszczące. Uwikłanie w skutki uzależnienia bliskiej osoby określane jest jako współuzależnienie. Powstaje patologiczny układ rodzinny i takie przystosowanie do niego, które uniemożliwia znalezienie skutecznego rozwiązania. Osoba współuzależniona próbuje wprowadzić zmiany, mające na celu poprawę sytuacji. Jednak te zachowania, które stosuje jedynie utrwalają i pogarszają jej sytuację. Te niszczące mechanizmy przystosowawcze w postaci nawykowych zachowań i izolacji, ograniczają prawidłowy rozwój indywidualny członków takiej rodziny oraz utrudniają zdrowe relacje z innymi ludźmi, budowanie nowych związków itp.

   

   

  Jak zacząć swoją terapię?

  w

  Zadzwoń lub napisz do mnie

  To najlepszy prezent, jaki możesz podarować nie tylko samemu sobie, ale również swoim bliskim.

  Uzgodnijmy termin

  Mój gabinet znajduje się w centrum miasta. Przyjmuję również online.

  Przyjdź na pierwszą sesje

  Troska o siebie to przejaw dojrzałości. Konsultacja to pierwszy krok w procesie zdrowienia. 

  Kontakt do mnie

  Możesz dopytać o nurtujące Cię odpowiedzi lub umówić spotkanie stacjonarne bądź online.

   602 323 313

   48 345 80 11

   Radom

   Prywatny Gabinet Terapeutyczny
   ul. Reja 10 gabinet nr 22 II piętro